Governor Details

Website details for Governors:

 

Christine Jones (LA)

Chair of the Governing Body, elected on 24/09/2016 for a four year term of office by the Local Authority, she serves on the Pay Panel, Data Committee and Head Teacher Review Panel.

Carolyn Ablett (Co-Opted)

Is the Lead governor for the Curriculum and Pastoral area, elected on 01/06/2018 for a four year term of office by the Governing Body, she serves on and has voting rights on the Data Committee and Head Teacher Review Panel.

Brian Francis (Co-Opted)

Vice-Chair of the Governing Body, Lead governor for Resources, elected on 01/06/2018 for a four year term of office by the Governing Body, he serves and has voting rights on the Pay Panel and Head Teacher Review Panel.

Paul Castledine (Parent)

Elected on the 15/11/2016 for a four year term of office by the Parents.

Nick Dolby (Co-Opted)

Elected on the 02/06/2018 for a four year term of office by the Governing Body

Christina Fromont (Parent)

Elected on the 09/10/17 for a four year term of office by the Parents.

Elizabeth Horner (Staff)

Elected on the 07/05/2018 for a four year term of office by the Staff.

Allison Martin (Co-Opted)

Elected on the 25/09/2017 for a four year term of office by the Governing Body.

Julie Read (Co-Opted)

Lead governor for the Communication and Community Committee, she was elected on the 01/06/2018 for a four year term of office by the Governing Body.

Jonathan Slot (Co-Opted)

Elected on the 17.04.2018 for a four year term of office by the Governing Body

All Governors (except Staff Members) are on the Complaints and Disciplinary Panel, but only three are called at one time.

All Governors are on the Governor Recruitment Panel, but only three will be called at one time.